Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Sopwith PUP - obrázek

Sopwith PUP - obrázek

Nedávno jsem opět navštívil soutěž halových modelů v Děčíně, kde pokaždé obdivuji minimakety kategorie oříšek a pistácio. A když jsou některé z oříšků ještě navíc RC...

...začal jsem přemýšlet, že by se mi něco podobného taky líbilo. Velikost oříšku, tj. rozpětí do 330 mm je ale sama o sobě dost titěrná a ještě tam zabudovat RC vybavení...které je díky tomu poměrně drahé. Chtěl jsem něco dostupnějšího, takže jsem objednal "běžné" vybavení za "normální" cenu a rozhodl se postavit něco většího, ale ne zas moc:-) Taky jsem chtěl konečně zkusit nějaký dvojplošník z WWI. Na Aukru jsem narazil na plánek SE.5a, jenže než jsem stačil zareagovat, byl pryč. Ale zbyl tam ještě Sopwith Pup od ing. Alferyho na motor Modela CO2, tak jsem neváhal a objednal.

Je to opravdu maketa, kompletně balzová a poměrně pracná...no ale není kam spěchat, vybavení snad kromě baterie časem neuškodí, takže v průběhu stavby se věnuji i dalším modelům, tohle je spíš jako výplň času. Navíc to je můj první dvojplošník, hned takhle malý, snad jsem si zas nevybral "špatnou" cestu:-)

Trup je příhradové konstrukce, vnitřek jsem upravil pro zástavbu RC, motorový kryt je odnímatelný pro přístup k motoru a regulátoru. Těžiště modelu je hodně vpředu, stejně jako křídla, takže bude problém ho dodržet bez vyvažování. Motor bude umístěn v krytu a pokusím se tam dostat i regulátor, hned za přepážkou pak baterii a za ní serva.

Ocasní plochy jsou běžné konstrukce z lišt a nosníků. Směrovka má dost malou plochu a vzhledem k tomu, že model nebude mít křidélka, mám obavy, aby se s tím dalo vůbec zatáčet. Ale zatím jsem nic nezvětšoval, dodržel jsem maketovost, uvisím, jak to dopadne.

Křídla jsou klasické minimaketářské konstrukce, z nosníků a páskovaných žeber, což je sice standardní konstrukce, ale ta piplačka:-) A ještě jsou dvě. Použil jsem opravdu pevnou a tudíž těžkou balzu, aby se potahem nedeformovalo a něco vydrželo. Je to znát ale na hmotnosti. Celková hmotnost modelu by neměla přesáhnout 150 gramů.

Poslal jsem pár fotek kamarádovi, který mi okamžitě řekl: "A co křidýlka?". Takže se mi potvrdilo, co jsem si sám myslel, asi by byly vhodný. Moc se mi do toho nechtělo, ale nakonec jsem se spodní křídlo "vykuchal" a udělal je. Jejich náhony byla zase piplačka, ale snad to bude funkční a hlavně pro lepší ovladatelnost. Ještě uvažuju, jestli je udělat i na horním křídle.

Nakonec jsem je na horním křídle zavrhnul, kvůli váze, seřízení táhel mezi křídly a hlavě se mi nechtělo:-) Jak jsem se později dozvěděl nebo spíš jsem po tom pátral, tak to asi bude dost znát na ovladatelnosti, bohužel.

Rozbor hmotnosti před potažením:

Horní křídlo                            13 gramů

Dolní křídlo                            16 gramů, vč. mechanizmu křidélek a táhel

Trup bez podvozku                 18 gramů

Výškovka, směrovka                4 gramy

Podvozek                               7 gramů

Všechny díly jsou potaženy 12ti gramovým Japanem, lakovaný napínacím a vrchním lakem. Kola jsou vybroušena z balzy.

Celý model je nastříkán emaily Agama, což se tentokrát moc nepovedlo, povrch není jednolitý a ani struktura není všude stejná. Zkrátka je to flekatý a místy i dost hrubý. Ze dvou metrů to už ale vidět není:-) Hmotnostně to taky nedopadlo nejlíp, rozhodně ne jak jsem očekával.

Sestavení modelu, tedy hlavně ustavení horního křídla byla docela piplačka, protože jsem musel udělat jakési "lešení", aby křídlo mělo správnou polohu. Pak už jen nařezat vzpěry na správnou délku a zalepit.

U podvozku jsem přemýšlel jestli ho vůbec lepit, protože výztuhy tam dát nejdou, abych se dostal do trupu k baterce, už tak to bude oříšek, ale nakonec jsem ho tam přilepil. Tohle letadlo bez podvozku by nebylo ono, ale je to jak jsem očekával, moc tuhý to není, spíš naopak. Celý je to poměrně křehký, bojím se nějakého tvrdšího přistání, o které není bohužel nikdy nouze.

Po montáži motoru a elektroniky je stroj připraven na zálet.

Technická data a vybavení: rozpětí 600 mm, délka 426 mm, letová hmotnost 185 g, motor 22-11 1700 kv 16 g, regulátor Turnigy plush 6A, baterie ZIPPY Lipol 450 mAh 20C - 2s, 3 x servo EM 4.3 g, vrtule GWS  6/3, přijímač MZK sexta mini

14.2. 2010  jsme s Honzou vyrazili na zálet, při něm párkrát zapadli do sněhu, ale naštěstí má Honza páru, tak mě vždycky vytlačil:-) Nechtělo se mi do přídě dávat 30 g olova, abych měl těžiště dle plánu, ale ukázalo se to jako chyba. Model se vzpínal, po potlačení výškovky se to zlepšilo, ale těžiště bude nutné dodržet, nebylo to moc stabilní, nicméně to letělo a po vyvážení asi i poletí líp. Vyměním motor za maličko větší, stejně tam musím dát zátěž, tak ať to má aspoň víc výkonu.

12.3. 2010 konečně dorazil balík i s motorem, takže jsem ho vyměnil, těžiště se posunulo, ale i tak bude potřeba ještě nějaké olovo. Až se konečně počasí zlepší, tak to vyzkouším. Výkonu bude myslím dost, i když hmotnost je vyšší, po dovážení ale před záletem to váží 185 g. Nebýt krátkého čumáku, tak by se můj předpoklad 150 g skoro povedl.

25.4. 2010 další pokus o let skončil ulomením podvozku a protržením potahu. Potom bez podvozku a při docela velkém potlačení to letělo, ale nic moc. Takže bude následovat oprava, další dovážení a pak se zase uvidí:-) Podvozek udělám asi sundavací, protože by stejně zase upadl...

8.5. 2010 po úpravě podvozku (je sundavací, za letu ho nepoužívám), zalepení potahu, výměně vrtule za větší jsem model zase zkusil. Letí, ale není moc stabilní. Budu ještě zkoušet měnit vyosení motoru, snad se to podaří jakžtakž seřídit. Naštěstí je model celkem lehký a přistání bez podvozku do trávy jsou v pohodě.

Postupně budu ještě asi zkoušet jiné vrtule, jinak stabilita je pořád stejná, žádná sláva, ale model letí. Doplnil jsem ještě výplet, pilot by byl víc než vhodný, ale nevím nevím, jestli se nekdy dokopu:-)

Stavěno: od 03/2009 do 02/2010 (s velkými přestávkami)

Stav: letuschopný

02.12.2008 18:10:19
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one