Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Saab J-21A - obrázek

Saab J-21A - obrázek

Z důvodu absence vhodný plochy pro letadla s podvozkem a tím zahálení Tempesta jsem se rozhodl postavit něco bez podvozku. Měla to být zase polomaketa, nejlépe nějakého válečného stroje. Pátral jsem po něčem ne moc obvyklém až jsem narazil na švédskou stíhačku Saab J-21A, opět z období WWII.

Vyráběla se buď v provedení s tlačnou vrtulí nebo s proudovým motorem, já se rozhodl pro vrtulový pohon. Protože plánek jsem kreslil sám z třípohledového výkresu a nechtěl jsem riskovat, že to nakonec nepoletí, postavil jsem nejdřív stínový model z depronu o rozp. 800 mm. Ten nakonec po drobných úpravách lítal výborně, tak jsem se rozhodl, že postavím už větší, balzovou polomaketu. V průběhu stavby došlo i na jiný materiál, ale o tom dále. Rozpětí jsem si určil 1 m, z toho pak vyšly všechny ostatní rozměry. I když 1 metr není nic velkýho, letadlo je vzhledem ke koncepci poměrně rozlehlý:-) Z toho důvodu by křídlo mělo mít oddělitelný uši. Křídlo je klasické konstrukce z žeber, podélníků, páskované odtokovky a tuhýho potahu náběžné části. Ještě před potažením je velice tuhý. Motorová gondola je z přepážek, podélníků a je celá opáskována balzou 2 mm, pak dost broušena, takže někde až prosvítá. Všechno poměrně pracný a zdlouhavý, takže obě ocasní gondoly asi vyříznu z extruďáku, vyztužím uhlíkem a potáhnu papírem, nevím jestli to bude lehčí než z balzy, ale určitě rychlejší. Ocasní plochy budou klasicky z balzy.

Takže v tuhle chvíli (2.8. 2008) mám hotovou trupovou gondolu, centroplán a levý ucho. To se celkem podařilo, sedí dobře s centroplánem, dekl se servem se taky  povedl, tak ještě to druhý udělat aspoň stejně dobře:-) Trochu se bojím hmotnosti, je to celkem kus nábytku, už teď to má cca 170 g a to toho ještě dost chybí. Počáteční odhad byl 600 g letovka, tak uvidím jak to bude přibývat.

Po delší době jsem zase dodělal další ucho, je to hrůza jak mi to trvá:-) Další částí jsou gondoly, které budou vyřezány z extruďáku. Jejich základem je balzová páteř vyztužená uhlíkovými pásky a na ni budou nalepeny polotovary, které budou následně dobroušeny do "přesného" tvaru. Tak Milan se konečně dostal k vyřezání polotovarů gondol, takže jsem je dokončil, nalepil na centroplán, vytmelil, přebrousil, potáhl kloboukovým papírem a vlepil výškovku. Taky jsem potáhl uši a trupovou gondolu, takže tím je hrubá stavba v podstatě hotová. Zbývá jen osadit, dovážit a hodit:-)

Ještě jsem udělal vrtulový kužel, pomalu nejmenší část na modelu a trápil jsem se s ním 2 dny. Je totiž docela malej a nějak se mi do něj nemohlo všechno vejít. Nakonec se to povedlo, i když to není úplně ono, ale už nemám sílu. Tenhle dokonce i někde prosvítá:-) Zatím jsem bez kamufláže a detailů na 622 g.

Dnes 1.11. 2008 proběhl zálet. Našli jsme ještě trochu vysokou, i když tvrdší trávu a šli na to. Nejdřív bez motoru. Honza to hodil, trochu se to vzepjalo a než jsem stačil dorovnat bylo to na zemi a bylo slyšet lupnutí. Měl jsem strach, že se vylomil kolík nebo přepážka se šroubem. Naštěstí se jen ustřihnul šroub. Posunul jsem baterky a druhej zákluz už byl lepší. Další hod už byl s motorem. Saab začal prudce stoupat, tak jsem potačil výškovku, pak přidal trim a už to šlo. Letělo to. Ale není to úplně ono. Asi to bude chtít ještě posunout těžiště a vyosit míň motor. Do zatáček se mu moc nechce, ale jinak letí dobře. Na přistání jsem šel bez motoru, vrtule krásně brzdí a éro letí pomaličku, paráda. Další start jsem zkusil sám, je to sice problém to hodit, ale musím se to naučit. Dál musím laborovat s těžištěm a vyladit to.

Hned další den jsem po změně těžiště a výchylek šel znovu. Tentokrát už to letělo parádně, užíval jsem si krásných 10 minut letu, po přistání bylo v baterce ještě 11,8 V, takže lety kolem 15 minut nebudou asi problém. Teď dodělám detaily a kamufláž, tak snad to pak vydrží a bude lítat dál...

8.11. 2008

Vylisoval jsem kabinu, nejdřív jsem si k tomu musel vyrobit přípravek (viz. dílna). Není to úplně ono, ale nějak jí tam napasuju. Pilota mi vyrábí manželka, tentokrát se mě do toho moc nechtělo, spíš se mi první nepovedl, tak jsem to vzdal:-)

10.11. 2008

Tak nakonec pilot nějak vypadá, nic moc, ale naštěstí je kabina trochu mlhavá:-) Detaily jsou hotový, letadlo nastříkaný, už zbývají jen nalepit znaky, který si nechám vyřezat z folie. V tom mi moc pomohl můj kamarád Fanda, který mi je všechny nakreslil v Corelu. Díky! 

11.11. 2008

Vyřezání znaků v reklamce bylo během  pár mailů a dvou dnů vyřízeno,  sestavil jsem je dohromady a šup na letadlo. Ještě nakreslím pár čar a bude hotovo. Po  téměř 11 měsících je tento model hotov. Konečně. Pevně doufám a věřím, že budu lítat  a ne moc opravovat...

Technické parametry a vybavení: rozpětí 1000 mm, letová hmotnost 675 g, motor Dualsky XM2830CA12, regulátor Dualsky XC1812BA, baterie Li-po Dualsky XPower 1700 mAh, vrtule SF E-prop 9/4,7 (odebíraný proud  10A)

Stavěno: od 01/2008 do 11/2008

Stav: letuschopný

28.07.2008 11:22:44
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one