Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Nakadžima KI-84 - obrázek

Nakadžima KI-84 - obrázek

Japonskou stíhačku Nakadžima KI-84, opět z WWII, jsem si vybral jako předlohu pro stavbu modelu z polystyrenu poté, co jsem viděl jaký pěkný stroje z tohohle materiálu staví jiní.  Jsem sice zastáncem klasický balzový konstrukce, ale zkusit se má všechno.

Zvětšil a upravil jsem plánek na dvacetinku a dal se do toho. Bohužel jsem nikde nesehnal růžový extrudovaný polystyren, který mě byl doporučován,  tak jsem musel použít "medový". Vyřezal jsem obrys bočnic, slepil lehce k sobě, ořezal nahrubo nožem a pak brousil a brousil....ale vůbec jsem nebyl spokojenej s výsledkem, tak jsem to nakonec vyhodil:-)

Přibližně ve stejnou dobu jsme s Milanem začli uvažovat o stavbě odporový pily. No a protože Milan je Ferda mravenec, tak se do toho pustil. Já jsem se ujal kreslení plánu a promyšlení technologie a postupu výroby. Za pár měsíců byla pila konečně na světě a po pár pokusech  a laborování s teplotou drátu a vhodným materiálem byl vyřezám první prototyp tohoto stroje, to bylo někdy v lednu 2008.

Velmi narychlo, bez tmelení, potahu, detailů, kabiny, kamufláže......jsem ho dal během měsíce dohromady a proběhl úspěšný zálet. Až na to, že to nebyl žádný krasavec, tak to lítalo pěkně a stabilně až do doby, co mě vypnul regulátor a čenichovkou jsem to "zapíchl" do země. Nicméně Milan udělal novej předek, další kamarád ho opravil, nastříkal a už to nebylo ani tak ošklivý a lítalo se dál. Až jednou....se povolil šroub na táhle ke křidýlku a bylo to. Prý ho ještě opraví....

Mezitím vším, mi Milan udělal nový výřezy, ještě z polystyrenu a já se dal do stavby dalšího kousku. Rozhodl jsem se, že se pokusím to postavit už o něco líp, pěkně vybrousit, vytmelit, potáhnout, s detaily, kabinou, pilotem.....No protože to byl v podstatě můj první model z tohohle materiálu, tak jsem se na tom pořád učil a zkoušel, takže to není určitě 100%ní, ale je to určitě lepší než prototyp. Náběžka i odtokovka křídla je z balsy, stejně tak jsou olemovaný i VOP a SOP. Všechno je potažený koboukovým papírem, se kterým je teda práce docela nepříjená. No ale nějak to dopadlo. Povrch se zpevnil a taky ztěžknul. Ale pořád to lehce pruží, holt je to polystyren a ne zrovna moc tvrdej. Další letadla budeme dělat už jen z extruďáku, je tvrdší, nedrolí se a perfektně se brousí. Je sice těžší, ale zase se ušetří váha na tmelu, takže o nebude zas tak hroznej rozdíl. Dělal jsem z něj pár detailů a práce s ním je fakt o dost jednodušší.

Stavba (do zalítání, ještě není pořád dokončena) mi trvala od dubna do konce července 2008, ale to není nic novýho, patlám se s tím:-) A hned jak Milan dodělá kompresor, tak to stříknu a snad už dodělám, protože to je fakt hrůza. Někdo to dělá měsíc... No ale nedělám jenom tohle, že jo:-)

Protože letadlo bez kabiny a kabina bez pilota není letadlo, tak jsem se rozhodl, že zkusím pilota vysochat z extuďáku. Když je prodávají, tak to přece jít musí:-) Ale takhle malýho jsem nikde neviděl, tak mi ani nic jinýho nezbývalo. No není to sice čistokrevnej Japonec, vypadá spíš jak řidič fichtla, ale lepší než nic, možná:-)

Po dokončení kompresoru jsem se konečně dostal ke stříkání. Nejdřív jsem nastříkal šedivě spodek trupu a křídla, šlo to výborně, stačila jedna vrstva a povrch je krásně jednolitej. Druhej den jsem se dal do stříkání zelený barvy na trup a horní stranu křídel. To už moje nadšení opadlo, protože barva zdaleka nekreje tak jak ta šedivá, navíc se dělají takový krupičky a na některých místech se barva moc nechytá a tvoří se jakoby mastný oka. Musel jsem to nastříkat dvakrát a ani tak to není nic moc, a samozřejmě je to i víc váhy, která j už teď docela vysoká. Zítra budu pokračovat s dalšími barvami...

Dneska jsem teda nastříkal bílou a něco málo červený. Když jsem si naznačoval co a jak zakrýt použil jsem tenkou modrou fixu a dělal tečky. Bohužel při stříkání se fixa nějak rozpila a nejde vůbec zakrýt. Ani když jsem to nastříkal 2x a pak ještě přetřel štětečkem. No to mám pro příště, od teď už jen obyč tužka. Jinak je to pěkná piplačka, vždycky tak hodinu až dvě oblepuju a pak 15 minut stříkám. A stejně se  vždycky dostane barva kam nemá, takže budu opravovat. Asi se s tím zbytečně patlám, protože pak to jednou přistane a krása bude pryč:-) No ale už to nějak dodělám.

Tak jsem dnes (4.8. 2008) nastříkal žlutý linky a opravil šedivou. Ještě mě čeká oprava zelený a nastříkání červených výsostných znaků a pak lak. Snad už nestříkne nic kam nemá a nebudu muset zase něco opravovat.

No tak jsem to nakonec dokončil, i když bych si to představoval lepší, ale to vždycky:-) Doufám, že zálet s barvou bude stejně úspěšný jako ten první před nástřikem a letadlo vydrží co nejdýl ve stavu jak vypadá teď. Čekám až mi přijde regulátor a potom půjde do luftu.

Konečně mi dorazil regulátor, tak jsem ho hned namontoval a v sobotu 30.8. 2008 šel na to. Letělo to stejně dobře jako před nástřikem, takže jsem byl spokojenej a hned udělal další let. Celkem to bylo tak 20 minut. Po krátký přestávce jsem to hodil znova, ale to jsem neměl dělat. Po 10ti sekundách letu se najednou letadlo stalo neovladatelným, nešlo nic dělat a ve vývrtce se zřítilo. Výsledkem bylo pochroumaný křídlo a zadek trupu, to bylo to nejmenší. Ale předek byl přeraženej na 3x, prostě děs. Sice jsem to slepil, ale nevypadá to už tak jak bych chtěl, což je jasný. Postupně to možná přetmelím a nastříkám, aby to vypadalo líp. Blbý je, že nevím co to způsobilo. Druhý den jsem tam dal jiný přijímač, bylo to lepší, nespadnul jsem, ale jednou mi to zase tak cuklo...už se pomalu bojím lítat, protože nechci pořád jen opravovat. Už mi to nepřijde tak stabilní, možná to bude tím, že to je trochu hnutý nebo to bylo od začátku a jen jsem si nevšimnul:-) Zjistil jsem, že motor jde nějak hůř a bere 15A, což je hodně, ale to tím určitě nebylo. Bude se muset trochu upravit, ale nevím co udělat, abych zase příště nespadnul. Prostě nevím příčinu toho "rušení".

Když jsem trochu vychladnul, dal jsem se do opravy, určitě to bude vidět, ale snad to nebude tak zlý. Je to vidět na fotkách.

Důvodem toho "rušení" je asi vysílačka, přesněji modul. Vyzkoušel jsem jinej modul od Milana a nezaznamenal jediný cuknutí, natož výpadek. Takže budu muset dát vysílač do servisu, abych už lítal beze strachu.

Technický parametry a vybavení: rozpětí 900 mm, váha 440 g, motor AXI 2212 přemotaný a upravený, vrtule 7/4, přijímač JETI REX 5 MPD, regulátor 18 A, baterie Li-pol 1500 mAh 3 čl., 2 x servo Konrad (křidýlka, výškovka).

Odběr: vrtule APC 8/3.8 - 15 A, vrtule 7/4 - 11.8 A (125 W), vrtule GWS 7/6 - 12 A, vrtule GWS 7/3.5 - 7 A

Stavěno: od 03/2008 do 08/2008

Po havárii v srpnu 2009, jsem vyřezal nový předek z extruďáku a model opravil. Sice je na něm vidět "olétanost", ale věřím, že bude létat stejně dobře jako předtím.

Stav: letuschopný, po havárii opraveno

23.07.2008 10:06:23
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one