Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Messerschmitt Bf 110 C-1 - obrázek

Messerschmitt Bf 110 C-1 - obrázek

Na jaře jsem si dal předsevzetí, že letos nebudu nic nového stavět a budu jen lítat, případně opravovat. Naopak by to bylo asi horší, takže se mi to podařilo bez problému splnit, co se toho stavění týče teda. No, ale protože léto je pryč a všichni kolem mě chrlí modely jak z pásu od Forda, rozhodl jsem se, že i já přes zimu zase něco postavím…pevně doufám, že mi to zabere jen tuto.  Konečně ve mně nějak dozrálo přesvědčení, že bych mohl zkusit něco s více motory a tak po delším uvažování padla volba na tuhle německou potvoru. Ve výběru byl ještě P-38 Lightning, ale ten má dva trupy a to je už moc práce, pak Mitchell B-25, ale ten má zase moc kabin a tříkolový podvozek….no a Junkers Ju-88 si nechám kdyžtak na příště.

Z netu jsem si stáhnul třípohledový výkres a z něj v CADu nakreslil plán. Nejprve jsem myslel, že to bude kvůli jednoduchosti a rychlosti celý z polystyrenu, ale po rejpnutí Fandy jsem plán upravil na verzi z balzy. Ale musím mu dát za pravdu, že pořádný letadlo má být konstrukční, že to je ta pravá klasika…tím ale nijak nehatím polystyren, pár jich taky mámJ. I když z balzy je to tedy mnohem víc práce a náročnější na přesnost…. Rozpětí bude 1.2 m, délka necelý metr a letová váha snad do 1 kg.

Po nakreslení plánu mě překvapila štíhlost trupu, oproti Saabovi je to jak oštěp. Doufám, že jsem i přepážky nakreslil ve správným měřítku, ale asi joJ. Snad se mi to tam všechno vejde, protože toho bude docela dost.

Stavbu jsem začal výškovkou a směrovkami a po dlouhém rozhodování jsem se pustil do stavby s ovládanými směrovkami. Jejich náhony byla celkem práce a sám jsem zvědav, jak to bude fungovat.

Žebra křídla jsem si nechal vyřezat na CNC, protože ručně bych je dělal hodně těžko. Při čekání na jejich výrobu jsem zatím udělal přepážky trupu a jeho nosníky.

Žebra jsou hotový, celkem 34 ks z balzy tl. 2 mm za 450,- Kč. Nic levnýho, ale je fakt, že jsou přesný a bylo to bez práce. Křídlo jsem tedy stavěl na "nožičkách", protože má polosouměrný profil. Ale vypadá to, že jsem to nakreslil dobře, protože negativ se udělal a i celkově to docela sedí a to co nesedí, není moc vidět:-) Hlavní nosníky jsou ze smrku, částečný tuhý potah z balzy tl. 2 mm.Ještě musím dořešit náhon křídélka torzní tyčí a uchycení podvozku, což bude obojí trochu oříšek a ještě k tomu pracnej.

Tak mi to trvalo další týden, ale jedna polovina křídla je hotová. Balzová konstrukce je fakt pracná, už se mi ani do další půlky moc nechce. Navíc mi to vyšlo docela těžký, první půlka má asi 75 g, ale je fakt, že je bytelná, možná až moc...

Sice nic nepřidávám, ale stavba pokračuje druhou půlkou křídla, ale času moc není, takže to jde stejně pomalu jako s tou první. Až bude křídlo hotovo, určitě dám nějakou fotku.

Konečně je křídlo v celku, při rozpětí 1.2 m je co celkem neskladný, až přidám motorové gondoly, tak už vůbec nevím, kam do dám...Jeho váha je zatím 160 gramů.

Začal jsem i s trupem, mám na hrubo hotovou jednu polovinu, broušení a tmelení bude dost. Na hotovou polovinu jsem nalepil zbylé částí přepážek a spojil je obvodovým nosníkem. Protože po uzavření trupu by některé části nebylo v podstatě možné pořádně zabudovat, udělal jsem ještě před páskováním lože serv, baterií, ostruhy, výškovky a osadil jsem lanovody. Nyní už se může trup konečně uzavřít.

Tak trup jsem konečně dopáskoval, musel jsem se už pomalu nutit. Bude potřeba dost brousit a někde možná i dolepovat, ale nějak to snad dopadne, aby to nebylo moc vidět, jak je to křivý... práce je na něm ještě dost.

Trup se nakonec moc nepovedl, trochu se zkroutil, docela nepochopitelně, když jsem ho stavěl na desce. Ale byl natolik pracný, že nemám na to, dělat ho znovu. Vidět to docela je, ale až to bude osazený a nikomu to neřeknu, třeba to nebude tak zlý... Musel jsem tedy zapomenout na trup a jen mezi sebou srovnat křídlo a VOP a budu doufat, že to mezi tím není až tak důležitý:-) Otázka je, jak se mi povedlo to srovnání...

Udělal jsem hlavici a hlavně přechody křídel, to bylo zase velký přemlouvání, ale bez nich by to nebylo ono.

Na řadu přišly motorové gondoly, jako jediná část jsou vyřezány odporovou pilou z extrudovaného polystyrenu a následně dost broušeny.

Vypadá to, že nic nedělám, ale dělám...pořád ty gondoly, jsou mrchy dvě a ještě je musím udělat částečně rozebíratelný...tak to trvá, času je málo.

2.5. 2011 Konečně jsem se trochu pohnul, gondoly jsou přilepený na křídle, po vytmelení je potáhnu a bude hotovo. Teď už "jen" potah všech ostatních částí, lak, osazení a hurá do vzduchu...ale hned to nebude. Budu teď přidávat spíš fotky než nějaký psaní, není moc co popisovat.

29.5. 2011  Do dneška jsem potáhl trup, směrovky, částečně křídlo a výškovku. Do křídla jsem natahal kabely a konečně ho můžu celý uzavřít. Pak ještě dodělat náhony směrovek a uzavřít výškovku. No a pak zase lakování...

21.6. 2011  Tak je vše nalakováno, namontovaný serva, regulátory s motory. Zbývá přilepit směrovky, celý to sestavit, naprogramovat vysílačku, nastavit výchylky, spočítat těžiště...a zkusit to pustit do luftu. Jsem zvědavej na váhu, počítám minimálně kilo, křídlo je těžký se vším všudy dost...

26.6. 2011 jsem konečně model sestavil, naprogramoval vysílač a zvážil...má to skoro přesně 1 kg. Až bude trochu čas, počasí a hlavně odvaha, tak půjde na zálet...no a když se povede, tak dostane i nějaký kabát, ale to je ještě daleko.

V prvním srpnovém týdnu jsem zajel na letiště s asfaltovou plochou a konečně model odlepil od země. Po vytrimování to letělo docela slušně, výkonu dost, jen bude potřeba vyosit motory a posunout baterky. Ale nejdřív vyvážit vrtule, nějak moc to vibrovalo. Takže bude následovat další pokus, po úpravách. No a pak dodělám předek gondol s kužely. Pomalu už začínám dělat detaily, kopyto na kabinu, palubní desku, sehnat piloty, udělat kulomet, výfuky...vybrat kamufláž. Ale s tím kolik mám času to ještě nějakej měsíc asi zabere.

21.8. 2011  Další zálet po menších úpravách...až na přistání a zničený servo podvozku vše v pohodě, takže můžu pokračovat v dokončení. Piloty jsem nakonec musel udělat, palubka je taky hotová, kulomety natřený, kužely ve výrobě, ještě olaminovat a potáhnout přední odnímatelný díl gondol, vylisovat kabinu, vybavit jí, orámovat, nastříkat, nalepit znaky....vleče se to.

10.9. 2011  Tak všechno kromě výfuků, u kterých zatím nevím jak na ně, je hotový, tak jsem začal pomalu se stříkáním kamufláže...první základní barvou, světle šedivou. Zbytek bude následovat...

10.10. 2011  Pomalu už dokončuju. Mám nastříkáno, paneláž nakreslená, patina a zašpinění taky (díky Honzovi!), teď už jen lak na křídlo, sestavit a hotovo, konečně. Jen počasí už asi na let moc nebude...

15.10. 2011  Tak po více než roce je model konečně hotov. Barvou a detaily tedy přibral 100 g, což není moc... Teď už jen počasí na zálet, abych nemusel čekat do jara. Doufám, že poletí aspoň tak stejně dobře jako před nástřikem. Nějak extra se mi do toho nechce, aby mi vydržel co nejdýl:-)

Technické parametry a vybavení:

Rozpětí 1230 mm, délka 960 mm, letová hmotnost 1100  g, motory TURNIGY Aerodrive C2830-1050, vrtule 8/6 (30 A celkový odběr), regulátory TURNIGY PLUSH 25A, baterie lipol RHINO 3s 2250 mAh.

11.5. 2012  Dnes konečně proběhl ostrý zálet dokončeného modelu. Vše bez problémů, létá stabilně, jen ta přistání na podvozek jsou horší...to ale není letadlem:-)

Stavěno: od 10/2010 do 10/2011

Stav: letuschopný

21.06.2013 11:23:15
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one