Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Hawker Tempest - obrázek

Hawker Tempest - obrázek

Model britské stíhačky z WWII podle plánu p. Rašky vydaného v RC Revue. Jedná se o celobalsoou konstrukci, potah vliesem, lepeným lakem a zažehleným, kamufláž stříkaná emaily Agama, kabina lisovaná z Durofolu 0.5 mm na kopytě. Stavba celkem pracná a zdlouhavá, trvala přes 8 měsíců, ale samozřejmě s velkými přestávkami.
Balzová konstrukce je sice pěkná, ale poměrně náchylná, což se potvrdilo hned po záletu, který se úplně nepovedl. Motor byl málo vyosen a přistání se moc nezdařilo, takže následoval pád a pak zase několik hodin oprav a stříkání. Motor byl potlačen, na křídle zvětšeny negativy a už to je mnohem lepší, i když nemůžu říct, že by šlo o hodný a bezproblémový letadlo. Je to pořád trochu vrtošivý, hlavně při přïstání, který je nutný dělat na rychlosti, protože jinak rád padá po křídle. No ale přistání při větší rychlosti není nic moc. Taky podvozek není nejpevnější, takže to chce zpevněnou plochu, nejlépe asfalt. No shrnul bych to jedním slovem - adrenalin. Nicméně je pořád letuschopný, ale lítám s ním velmí zřídka.

Technické parametry a vybavení: rozpětí 1000 mm, letová hmotnost 593g, motor Turnigy SK2830-750, regulátor Turnigy plush 25A, baterie Li-po Dualsky XPower 1700 mAh, vrtule APC 9/4,7 (odebíraný proud  5A) nebo APC 9/6 (odebíraný proud 7A).

Stavěno: cca od 08/2006 do 03/2007

27.10. 2009

Protože s tímto modelem jsem kvůli podvozku téměř nelétal a vybavení jsem přesunul do Saaba, rozhodl jsem se pro přestavbu. Koupil jsem nový motor, pro je zástavbu bylo nutný odříznout motorovou přepážku a lehce jí upravit. Hlavně ale trochu přibrousit vnitřek trupu za přepážkou, aby se tam motor v pohodě vešel. Z křídla jsem odříznul podvozek, budu přistávat na břicho, jako se všemi modely, snad nebude tolik šrámů. Hlavním zásahem je zhotovení přístupu do trupu shora, pro snadnější vkládání baterie a pro lepší přístup k motoru. Tento kryt sice povrch trochu naruší, ale z hlediska provozu to bude lepší. Nakonec ještě udělám drobné opravy šrámů a potahu a snad si s modelem konečné pořádně zálétám, protože skoro nebyl ve vzduchu a když, tak to nebyla žádná sláva...

8.11. 2009

Zázrak se nekoná...Počasí se trošku umoudřilo, tak jsem vyrazil na "zálet". Model mě ani po sundání podvozku vůbec nepřekvapil, jentaktak jsem ho stačil po odhodu vybrat. Po velkém trimování letěl už celkem spořádaně, ale po snížení výkonu motoru opět začal být dost labilní a padat po křídle. Moc tomu nerozumím, stejný stroj z polystyrenu lítá klukům parádně...No zkrátka při přistání jsem snížil rychlost asi moc, letadlo zase spadlo po křídle, jehož polovina se zlomila, trup lehce naprasknul. Opravit by to určitě šlo, ale už na to nemám chuť ani náladu...tohle letadlo se mi prostě nepovedlo. Rozebral jsem ho, vyndal elektroniku a všechno co se ještě bude hodit a putoval do kamen...

Stav: po smrti

04.03.2013 14:08:12
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one