Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....
Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Po tom, co jsem viděl jak Honza dodělal MIGa 15 na dmychadlo, jsem začal uvažovat, že bych mohl taky něco podobnýho postavit a využít na to konečně odporovou pilu. Protože jsem chtěl, aby to nebylo moc běžný letadlo, tak jsem se rozhodl pro Blohm & Voss 215...

Mám sice obavy jestli to vůbec poletí, protože je to můj první model na dmychadlo, docela neobvyklá koncepce bezocasého letounu a skutečný stroj nikdy neletěl...jediný co mě trošlu dává naději je to, že malý model tohoto letadla na motor rapier velmi dobře létal...jak je vidět tady: http://www.ffscale.co.uk/plans15.htm

Určil jsem si rozpětí na 900 mm, pohon bude dmychadlem o průměru 55 mm se střídavým motorem 4400 ot./V, křídla budou napevno s trupem, ovládání "elevony" na koncích křídel (podobně jako u samokřídla) a předpokládaná letová hmotnost snad do 500 g. Upravil jsem a překreslil plánek z výše uvedených stránek a dal se do toho. Začal jsem trupem, jako nejsložitější částí, i když ani ostatní nebude nic jednoduchýho. Na trup jsem použil růžový extrudovaný polystyren. Šablony vyřezal z překližky tl. 3 mm, bohužel celkem měkké, takže se při řezání do nich drát vpaloval a pak zadrhával. Ale chytře jsem je udělal o 2 mm větší, protože jsem počítal s nějakým propalem a hlavně velkým dobrušováním. Polotovar bych raději moc nehodnotil, přece jenom jsem řezal poprvé:-)

Jednotlivé poloviny průřezů jsem slepil k sobě a vybrousil a vytmelil vnitřek kanálu, aby byl pokud možno co nejhladší. Pak jsem zase takhle vzniklé části lepil k sobě a vnitřní přechody opět brousil a tmelil a nakonec lakoval...později už bych se k nim moc dobře nedostal. Vlepil jsem překližkovou přepážku s připravenými částmi pro uchycení křídla a pak další přepážku pro uchycení dmychadla. Nejlepší by bylo udělat celou zadní část od dmychadla sundavací, aby byl kanál nepřerušený, ale nevím, jak bych tuto část technicky provedl, takže jsme se rozhodl pro odnímatelnou vrchní část trupu a dmychadlo se bude do trupu zasouvat shora. Výroba přepážky pro uchycení dmychadla mi zabrala asi 6 hodin. Všechno musí sedět přesně, tak jsem si s tím hrál a snad se to i povedlo. Další bylo provedení deklu. Odříznul jsem zadní vrchní část trupu a všechny částí orámoval balzou. Bohužel se mi nepodařilo kryt umístit tak čistě jako před odříznutím, musel jsem při tom dost brousit...zvenku to ani nevadí, ale uvnitř vznikly "schody", které nejdou ani pořádně vytmelit a bojím se, že to bude dělat neplechu při proudění vzduchu. Když si vzpomenu jak pěkný, hladký a čistý tvar měl kanál než jsem odříznul zadní kryt...no uvidím, jak velký to bude mít vliv. I tak mám strach z funkčnosti, protože jsem tvar a průřez kanálu přizpůsobil velikosti trupu, žádný velký počítání ploch, jen opravdu zhruba, tak doufám, že ty poměry budou aspoň trochu funkční...no na začátek dost problémů a pochybností, co? Nevybral jsem si zrovna nejjednodušší předlohu. Přinejhorším si jí pověsím pod strop:-) Přední část trupu jsem taky nedodržel podle původního návrhu. Vstupní otvor jsem zvětšil co nejvíce, aby se tam vzduch lépe dostával a ještě jsem doplnil otvor pro chlazení elektroniky. Hned na začátku kanálu, jsou ještě další 4 otvory pro přívod chladícího vzduchu. Jeho odvod je pak v zadní části, kde jsou otvory ústící do kanálu za dmychadlem...snad to bude stačit.

Kryt se nasouvá na trup dost těsně, ale i tak je ještě vzadu pojištěn kolíkama a v předu ho drží magnety. Ono cca 44 000 ot./min. spolu s nerovným kanálem v zadní části asi udělá svoje...Napadlo mě tuto část překlenout nějakou folií vloženou dovnitř, ale vzhledem k patvaru kanálu nevím jak bych jí vytvaroval...uvidím po prvních zkouškách.

Jinak vybroušený trup vypadá celkem pěkně, i když jsem ho někde obrousil víc než bych měl, oblý je, takže ten drobný rozdíl oproti plánu vidět ani není.

Křídlo jsem vyřezal z obyčejnýho PP, doplnil balzovou náběžku a odtokovku a na konce doplnil zakončení, které bude sloužit pro upevnění balzových směrovek (pevných) a řiditelných elevonů. V zadní části trupu, kde je odnímací kryt dmychadla nebude křídlo oproti skutečnosti připevněno k trupu (je tam zrovna ten dekl), tak snad to nebude dělat problémy a celek bude aspoň trochu pevnej, když pominu jak to bude "blbě" vypadat.

Další částí bylo zhotovení balzových zakončení křídla se směrovkami a elevony. Vyztužení koncových částí je ze sklotextilu, samotné elevony mají v náběžce uhlíkový pásek na výšku. Celek je poměrně pevný a váží 12 g.

Serva jsou uložený na koncích křídel v zakapotovaným pouzdře, což je celkem piplačka, ale ze zkušenosti se vyplatí. Balzové "směrovky" a elevony jsem potáhl vliesem, části z polystyrenu papírem na střihy. Celkově nic moc, ale barva to snad schová:-)

Dnes 21.9. jsem namontoval elektroniku, naprogramoval vysílač a model je připraven k záletu. Hmotnost bez kabiny, detailů, kamufláže (to všechno snad bude následovat, pokud to nerozbiju) je 460 gramů.

Dnes 24.9. proběhl zálet.Nejdřív mi to Honza dvakrát hodil do vzrostlých kopřiv, šlo to celkem na čumák, ale řekli jsme si, že u tohohle letadla hod na malý rychlosti nic moc neukáže...Tak jsem si s rozklepanejma kolenama stoupnul a Honza to hodil naostro do vzduchu. Překvapivě to šlo zase na čumák a táhlo to doprava, ale podařilo se mi včas přitáhnout a jakžtakž to vytrimovat. Potom už byl let celkem v pohodě, stabilní až na tu příšernou rychlost. Dmychadlo má tah jako blázen, taky si na plnej plyn vezme 25 A a jde to na něj kolmo nahoru. Ale používat ho moc nebudu. Asi po 5ti minutách jsem šel na přistání, bez motoru, ale i tak to byl fofr. Na to jak to přistání vypadalo dobře, tak se mi pomačkal čumák a nalomil jeden elevon. Opravím to, zkusím udělat nějaký úpravy, aby se to neopíralo o elevony, doplním kabinu, "trysku" na výstupu a zkusím to znovu. Pak případně ten zbytek. Blbý je, že těžiště je moc vepředu a baterky už dál nedám. V baterkách po těch 5ti minutách (odhad) bylo 11,3 V, takže docela málo, myslím, že maximum bude na hranici 6-7 minut. Větší baterky se mi tam dávat nechce, zase by to šlo víc na čumák. Uvidím jak to dopadne po opravě a úpravách, ale je jasný, že váha půjde zase nahoru.

Opravil jsem čumák, doplnil výfukovou trysku, na konce křídel doplnil oblouky z drátu 1.2 mm, aby se líp přistávalo, dodělal kabinu a váha vylezla na 468 gramů.

4.10. 2009 Model je po nástřiku, nakreslil jsem paneláž, nalepil znaky...takže téměř hotovo, ještě zbývá vrchní vrstva laku. Spodek asi polepím izolepou, aby to aspoň něco vydrželo, protože je to opravdu hodně náchylný. Kamufláží model připral jen 15 gramů, což mě příjemně překvapilo.

28.10. 2009 jsem se odhodlal k ostrému záletu. Milan mi to hodil, ale hned po startu šlo letadlo kolmo nahoru, ztratilo rychlost a ze dvou metrů narazilo kolmo k zemi. Nedalo se s tím nic dělat. Příčinu neznám, prý to nemělo tah...Možná to bylo moc natažený, hozený malou silou a nahoru...netuším, byl to fofr. Slepil jsem to provizorně páskou a šli jsme na to znova. Teď to odstartovalo úplně v pohodě a vyrazilo jako střela. Výkonu je opravdu přebytek, ale ta rychlost. Asi jsem měl oproti plánu na volný model zaměnit profil za pomalejší, protože tohle je fakt šílený. V letu to ani tak nevadí, vypadá to opravdu netradičně, jenže ani po vypnutí dmychadla se to moc nezpomalí a touhle rychlostí přistávat není žádná lahoda. I když  jdu na přistání rovně, tak je to vždycky pecka, tentokrát se vytrhla trubička drátový opěry na konci křídla, o odření břicha ani nemluvím, to je klasika. Nejlepší by bylo přistávat do vrstvy prašanu...

Model jsem slepil, ještě uvidím, jestli ho zase nastříkám, protože nevím jestli to má smysl. Asi zkusím ještě další lety, abych se to trochu naučil a když to přežije, tak kamufláž opravím. Tenhle projekt se mi povedl tak napůl, lítá skvěle, vypadá dobře, ale ta rychlost...podruhý se mi to s jiným profilem už ale stavět nechce. Možná se někdo najde:-)

16.11. 2009 Tak jsem nakonec model i nastříkal, počasí nic moc, tak jsem se do toho pustil. Ale už asi naposledy, uvidím, jak dlouho teď přežije...

Samozřejmě jsem ho zase rozbil, poslepoval a konečně se ho naučil házet i přistávat, musí se pod plynem a docela to jde. No a protože se s ním asi ukážu na předváděčce v Suché, tak jsem ho asi už naposledy nastříkal, takže dnes 23.4. 2011 je stroj zase "jako nový"...

Bohužel dlouho nevydržel...jako naschvál po nástřiku. Dnes 29.5. 2011 model přestal asi po 3 minutách letu reagovat a šel k zemi. Výsledkem je zlomený křídlo a předek pěkně zmuchlaný. Spolu s Corsairem je to v krátký době druhý výpadek, začínám se zase bát, že je něco s vysílačkou. Jistý je, že s Blohmem do Suché nejedu...zatím nevím, jestli ho ještě vůbec opravím.

Technické parametry a vybavení: rozpětí 920 mm, letová hmotnost 480 g, motor TURNIGY HXT 2435 inrunner - 4400 kv, dmychadlo pr. 55 mm (odběr 26 A), regulátor Mystery 30A, serva 2x HXT 500, přijímač MZK sexta mini, baterie ZIPPY Lipol 3S 1500 mAh, 20 C (Rhino 1550 mAh, 30 C).

Stavěno od 07/2009 do 10/2009

Po delší odbě konečně natočeno video, díky Honzovi.

http://www.rc-elektrolet.estranky.cz/clanky/video/blohm-_-voss-p_215_02

30.10. 20012  Po špatném odhodu šel model asi ze 4 metrů kolmo k zemi. Poškodil se natolik, že už se mi do opravy nechce.

Stav: zničen

27.04.2010 23:03:08
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one