Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....

Rozhodl jsem se udělat pořádný přípravek na lisování kabin a případně i jiných drobných dílů...

Vždycky jsem to dělal tak provizorně, tak snad tohle bude lepší. Bude se vlastně jednat o "vakuování" pomocí vysavače. Našel jsem na to návod v RC revue, jen jsem trochu upravil rozměry pro svoje potřeby, protože nepočítám s nějakými velkými díly. Základ tvoří laminodeska do které je vyvrtán otvor pro zasunutí trubky vysavače, na ní pak přilepena děrovaná deska, která je nad základnou vyvýšena  pomocí rámu ze smrkových lišt. Další částí jsou dva rámečky, mezi které se upne folie durofulu a celé se to strčí nahřát do trouby. Pak se to přiloží k základní desce, na které bude kopyto lisovaného dílu a pomocí sání vysavače by mělo dojít k vytvarování:-) Nejlíp je vše asi patrný z fotek. Nejhorší bylo vyvrtat těch 325 děr:-)

Dnes 8.11. 2008 proběhla zkouška. Funguje to skvěle, jen je potřeba dobře odhadnout teplotu a taky nastavit výkon vysavače, pokud to jde. Já to dal naplno, poprvé ale byla málo nahřátá folie. Tak jsem jí dal zpět a podruhé už to šlo, jenže byla asi moc měkká a vysavač zbytečně naplno, folie mi kopyto úplně obepnula, takže chvíli trvalo než jsem jí po vychladnutí obřezal. Taky to chce kopyto vhodně podložit, což já asi moc dobře neměl. Výlisek je přesně velkej jak kopyto, ale potřeboval bych ho o málo větší, na místě, kde se bude lepit na letadlo. No kabinu snad použiju a chybějící materiál zamaskuju papírem, příště už to bude snad lepší, když "vím" co a jak:-)

Jedinej problém je smrad, a to docela velkej. Je jasný, že další lisování už nebudu  dělat doma, asi u nějakýho kámoše:-)

06.11.2008 12:00:08
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one