Vítejte na stránkách věnovaných převážně leteckému modelářství a cestování....

Po podrobnějším zkoumání mapy, jsem došel k číslu cca 2100 km, 2 týdny dovolený, vč. víkendů a vychází mi max. 16 dní, déšť, nedéšť...no u mě spíš déšť:-) Takže celkem pěkný denní průměr 131 km. Zmínil jsem se o tom dvěma možným adeptům a překvapení na sebe nedalo dlouho čekat. Jak říká Cimrman, všichni byli nápadem nadšeni, nikdo se ale nechtěl výpravy zúčastnit. Byl jsem ale už vnitřně připravenej a rozhodnutej, že jedu i sám. Sice jsem zatím jel sám jen 3 dny a měl toho "dost", ale to už je skoro 10 let, určitě jsem psychicky vyzrál a užiju si to i sám....?:-)

Nakonec to ale Pepovi nedalo a vyrazil se mnou, i když předem mě upozornil, že jen do pondělí. Takže jsme společně vyrazili v sobotu 5.5. 2007 ráno v protisměru hodinových ručiček. Děčín je tak blízko hranic, že nám stačily 3 km do kopce a byli jsme na trase. Asi nemá smysl popisovat úplně přesně každou vesnici nebo městečko, takže se to pokusím zestručnit a uvedu jen určitý "kontrolní" body a případný zajímavosti i mimo asfalt:-) Po pár kilometrech jsme se na Sněžníku napojili na krušnohorskou magistrálu a jeli po hřebeni Krušných hor, úžasnou, liduprázdnou krajinou, uprostřed lesů, občas těsně kolem hraničních patníků. Postupně jsme minuli Komáří Vížku, Fláje, Vejprty a zabalili to v Loučné pod Klínovcem, kde jsme postavili stan za místní vodárnou. Pepa už prostě dál nemohl, ale i tak jsme toho ujeli dost. Zatím neprší, Pepa říká, že to je tím, že jede se mnou a je to asi pravda, jemu fakt moc neprší.

Ráno jsme vyrazili dál, bohužel hned do kopce, čekal nás výjezd na Klínovec (1244 m n. m.), kde je pěkná rozhledna s hospodou, bohužel ve špatným stavu, takže spíš pěkná bývala. Za Božím Darem jsme jeli podél vodního kanálu, bylo to tam jak na Šumavě. V Jelení v hospodě jsme si dali párek a pokračovali dolů do Kraslic.  V Lubech asi definitivně skončily Krušný hory, pak jsme minuli pár správných odboček, ale nakonec úspěšně dojeli až do Aše. Tam jsem ještě zajel na rozhlednu Háj (757 m n. m.). Potom jen Františkovy Lázně a Hrozňatov, kde jsme to rozbalili přímo u hospody, dali pár piv a koukli na hokej, který jsme s Kanadou projeli 3:4...

V pondělí už bylo pěkně zataženo a šedivo, zase jsme přehlídli nějakou odbočku a díky tomu si vyjeli pěknej kopec do Vysoké, pořád nahoru dolů, žádnej odpočinek. Ve Třech Sekerách  mi Pepa zamával a odjel na vlak do Mariánek. Ještě jsem ho viděl a začalo mrholit...Pepovi prostě neprší:-) V Milířích sedím v zastávce a čekám až přestane, fouká vítr a je pěkná kosa. Můj autoatlas není až tak podrobnej, ale vydal jsem se i po těch v mapě skoro neznatelných cestách a to jsem si dal:-) Cesta děsná a ještě jsem zabloudil, takže nakonec místo toho abych jel podél hranic jsem se celkem odklonil. No ale nakonec jsem cestu našel a podél bordelů ve Sv. Kateřině a Vietnamce v Železný, jsem odbočil na Huť a Pleš - zaniklé vesnice. Bylo tam krásně, klid, nikde nikdo, kopec jako kráva a pak zase dolů:-) Spím na louce u Memanic. Jak jsem ulehnul, začlo pršet. Ještě jsem se nekoupal, jen jsem dneska zmoknul:-)

Ráno naštěstí přestalo, tak jsem to všechno mokrý zabalil a mastil dál. Nedalo mi to a odbočil jsem na Čerchov, kam jsem nakonec i vyjel (1042 m n. m.). Vyfotil rozhlednu v mlze a jel zas dolů. Děsná panelka, takže ani dolů to ze začátku nešlo moc pustit. Pak jsem zase blbě odbočil a všimnul si toho až na kopci, tím jsem si zajel 14 km, namísto přímých 2 km:-) V železný Rudě jsem se na benzínce najedl a pokračoval dál na Prášily. Tam zase začalo lejt a vydrželo to až do Kvildy. Hodně se ochladilo, byl jsem totálně mokrej i promrzlej. Věděl jsem o kempu v Horní Vltavici, naštěstí už to blo víceméně z kopce, tak jsem těch 20 km dojel a kemp zavřenej. Byl jsem už celkem hotovej, takj sem ti rozbalil pod širákem na verandě chatky. Vařit jsem nemohl, sirky byly vlhký, tak jsem šel spát. Do rána nic neuschlo, bylo hrozný vlhko, ale kupodivu sjsem se i v tý kose zahřál, i když moc jsem nespal, vítr hnal déšť i na verandu...

Takže jsem si vzal čistý ponožky, na to pytlíky a šup do totálně mokrých bot, paráda...Ještě jsem nakoupil v místí sámošce a frčel dál. Ale dlouho ne, zase lilo, tak jsem se zastavil na benzínce na čaj. Potom jsem se ještě omylem podíval do Strážného, kousek se vrátil a jel do Českých Žlebů a dál do Stožce. Tady pak odbočil trochu do kopců mrknout se aspoň lehce na Švancerberský kanál, ale protože zas pršelo, stočil jsem to dolů do Nové pece. Pak podél Lipna do Vyššího brodu, kvůli dešti jsem vynechal okruh kolem Svatého Tomáše, což je škoda, ale v tu chvíli jsem na to neměl ani pomyšlení. V Brodě jsem chvíli přemýšlel, že sednu na vlak, ale naštěstí mě Peťa napsal smsku...a já jel dál. Projel jsem Horní i Dolní Dvořiště a zabalil to v Malonty, kde jsem našel privát. Tam jsem všechno vypral a dal sušit. Najedl se a po pěti dnech i vykoupal jinde než v dešti:-) Nejsem zvyklej na takovej komfort, i přes otevřený okna je mi strašný vedro a sucho a teplo taky není to co bych poslední dny měl.

Ve čtvrtek 10.5. jsem vstal v 6, sice zas mrholilo, ale než jsem to sbalil, tak přestalo. Dokonce se to pak i vybralo a bylo krásně, konečně. Po pár kopcích začala poměrně rovina, tak jsem si to užíval. I pěkný cyklotrasy v lesích kolem Nové Bystřice, Česká Kanada, moc hezký. V Bystřici jsem si dal pivko a přes Slavonice dojel až za Vranov nad Dyjí a v Lukově našel kemp. Byl jsem  tam sám, přece jenom nebyla sezona. Dokonce jsem se zase vykoupal, už podruhý:-) V hospodě jsem si dal 2 kousky a už jí mám:-) Je zajímavý co za den všechno sním, trochu mix, ale jede to:-) Takže polívka, chleba, salám, sýr, rozinky, tatranky, banán, pomeranč, kobliha, makovej rohlík, pár tyčinek, 3 piva a tak 3 litry vody. A všechno jsem asi spálil:-)

Ráno jsem vyrazil kolem sedmý, v osm se ve Znojmě podruhý nasnídal a konečně je teplo, až dusno. Ze Znojma už jedu v krátkým rukávu. Dnes mě čeká celkem rovina a je to znát, pěkně to utíká. V Mikulově oběd, pak Břeclav. Začínají mě bolet uši, nevím co to je, ale nemůžu se jich pomalu ani dotknout. Za Strážnicí už začaly Bílé Karpaty, takže zase kopečky. Rovinky jsem projel během 2 dnů a teď už mě jich moc nečeká. V Javorníku jsem se zeptal místního dědy na spaní a protože byl obecní seník zamčenej, tak mě dovedl na louku za barákem. Musel jsem taky prohodit pláště a seřídit brzdy, protože už to bylo třeba. Dnes mě to nějak nebavilo a celkem se těším na konec, ale ten je ještě daleko, jsem asi v polovině.

Sobota 12.5. V noci zase pršelo, takže bylo zas vlhko i ve stanu, tak jsem to sbalil, nasnídal se a po sedmý hodině vyrazil. Ještě ve vesnici jsem potkal dědu, tak jsme na sebe jen mávli a já začal pomalu, ale vytrvale stoupat. Cesta byla pořád nahoru dolů, okolí parádní, tak to nebylo tak strašný. Ve Strání jsem nakoupil, najedl se a frčel dál do Valašských Klobouků. Udělalo se zase hezky, tak jsem zastavil v zastávce, něco málo uvařil, usušil spacák, pokecal s místním cyklistou a pokračoval dál. Před Vsetínem jsem to stočil na Velké Karlovice a to už zase začalo stoupat. Bohužel to tam celkem znám, tak jsem věděl, že to bude stoupání dlouhý. Pak jsem ale zase musel čekat až přestane pršet.Potom se ke mě na chvíli připijili dva kluci s holkou, taky na kole, nalehko. Docela jsme pokecali, ale pak jsem se odpojil, protože píchli a já potřeboval pokračovat dál. Nakonec jsem se vyšplhal až nahoru na Bumbálku, asi 3 km strávil na Slovensku a pak jel kolem vodní nádrže Šance do Ostravice. Tam jsem už jednou byl v penzionu, ale když jsem k němu dojel, tak jsem zjistil, že to vlastní Vietnamci, je to předražený, ale jak říkali "nóbl". Takže jsem jel spát k řece, kde to docela hučelo, ale usnul jsem. Ještě předtím na mě nějakej chlápek na druhý straně řeky něco řval, ale neslyšel jsem ho:-) Uši jsem si navíc spálil, takže mě bolely celkem fest, docela mě všechno svědilo, což je divný, protože už jsem se koupal 2x a zmoknul jsem nepočítaně:-)

V noci i ráno byla pěkná kosa, sice nepršelo, ale stan byl zas totálně mokrej. Ve Frýdlantu jsem nakoupil v Penny, nasnídal se a jel na Frýdek Místek. Potom mě čekalo jen nutný zlo, Český Těšín, Karviná, Hlučín,....žádná krása. Do Bohumína provoz velkej, kopce žádný, za Hlučínem naopak. Nakonec jsem ale dojel do Malých Hoštic, kde jsem navštívil Zuzky rodiče, kteří už mě čekali. Nakrmili mě, napojili, pokecali jsme  a já zas pokračoval na Krnov. Ještě předtím jsem volal Lukášovi, ale bohužel mi to nevzal. Naštěstí jsem telefon nevypnul a Lukáš se v Krnově ozval. Vracet se mi nechtělo, ale Lukáš pro mě dojel, naložili jsme věci, stavili se pro Monču u rodičů a za chvíli  jsem byl zase v Opavě. Dal jsem si sprchu a zašli jsme do hospody. Dnes bylo teplo, kolem 26 °C, docela jsem se naakumuloval, sálám jak kamínka.

V pondělí šel Lukáš do práce, takže jsme vstávali před šestou, Lukáš mě zas hodil do Krnova a po půl sedmý už jsem byl na cestě. Bylo zase teplo a hlavně bude, od rána jsem jel v krátkým tričku. Potom jsem to stočil do Osoblažskýho výběžku, provoz žádnej, samota, klid...Ještě před devátou podruhý snídám v Osoblaze, za sebou 43 km. Potom Zlaté Hory, Javorník, pivo, jídlo a dál. Taky mi napsala Kamča, že v pátek je nějaká akce, ať šlapu ať to stihnu:-) No uvidím, přece jenom to jsou 3 dny. Počasí dnes parádní, výkyvy to jsou fakt velký. Jeseníky mi daly zabrat, potkala mě i krize, moc to nejelo, tak jsem v Lázních Lipová zastavil na polívku, 2 kofoly, celou čokoládu a bylo líp. Pak už jen Ramzová, Hanušovice, tam zas rabuju pekárnu a jedu dál na Králíky. Kámoš Stev mi nebere telefon, tak Králíky míjím a pokračuju dál a na louce za Medkovem stavím stan, sice trochu v kopci, ale už toho mám dost a tady rovina nikde fakt není. Stev se nakonec ozval, ale odpískali jsme to, je pozdě a už jsem celkem daleko. Dnes to bylo 198 km, zatím nejvíc. V noci bylo pěkný teplo, až nezvykle.

Vstal jsem před pátou, protože páteční kalba se blíží a zatím neprší, tak chci ujet co nejvíc:-) Připadám si trochu jak horolezec co jde na vrchol, vstát o pár hodin dřív...Hned od rána to bylo do kopce, s malýma vyjímkama cca 35 km až do sedla Šerlich. Tam byla pěkná kosa a mlha, tak jsem ani nezastavoval a jel dolů do Deštného v Orl. horách. Dolů jsem strašně promrznul, že jsem si musel vzít i druhý ponožky. Najedl se a nechal Orlický hory definitivně za sebou a sjel do Náchoda. Tam jsem na náměstí popkecal s místním dědou a zase jel dál. V Hronově jsem si v cyklosportu nechal utáhnout kazetu a v Polici nad Metují obědvám. Proti včerejšku se zas tak o 10 °C ochladilo...Jak se blíží cíl, tak se už nějak nemůžu dočkat, je toho moc, takovej extrémnější "závod"...zatím jsem neměl ani den odpočinku.

Ve středu 16.5. po propršený noci zase balím všechno mokrý a po šestý jsem už byl na cestě. Zase byla zima, do Jilemnice po hlavní a provoz, pak směrem do Rokytnice furt do kopce, takže jsem se docela zahřál. Sjezd do Rokytnice mě zase totálně promrznul, tak jsem nakoupil, najedl se a frčel dál na Kořenov a Jizerku. Pořád do kopce. Ze Smědavy do Hejnic pěknej sjezd, kosa i v zimních rukavicích a čepici, takže jsem zašel do hospody na výbornej oběd. Projel jsem celej výběžek přes Jindřichovice pod Smrkem, Dětřichov, pak kopec jak kráva a pak zase sjezd do Chrastavy. V Horním Sedle už mě to nebavilo a zabali jsem to už v půl sedmý, ještě pod kopcem. Ráno se zahřeju. Na uchu mám puchýře od spálení, už se trochu loupou, tak snad to bude lepší.

 V noci zase pro změnu lilo, asi až do půl osmý, takže jsem do tý doby balil a snídal. Ještě za deště jsem musel na velkou, už to nešlo vydržet:-) Dojel jsem do Rynoltic, pak kousek po hlavní a pak do kopců na Heřmanice, Krompach a Horní Světlou. Potom bohužel po hlavní a v dešti na Rumburk, ale přežil jsem to. Tam jsem zas nakoupil a v parku to do sebe natlačil:-) Objel jsem výběžek, projel Poustevnu, Mikulášovice a v Brtníkách zase jím. Teď už věřím tomu, že když se nic nestane, tak dojedu už dnes. Projel jsem Kyjovské údolí, Kyjov, Doubice, Tokáň, kde jsem poprvé a naposledy píchnul, Vysoká Lípa, Hřensko a Děčín! Oproti plánu jsem dojel o 3 dny dřív, kromě sněhu a krupobití jsem z počasí zažil snad všechno. Byla to dřina, ale jsem rád, že jsem to zvládnul. Jel jsem 13 dní bez odpočinku, tělo si fakt zvykne na hodně, jako stroj.

 

Malá statistika na závěr:

Celkem ujeto: 2098 km

Dní: 13

Denní průměr: 161.4 km/den

Průměrná rychlost: 18.2 km/hod

Čas jízdy: 115 hod 53 min

Max. denní vzdálenost: 197.85 km

Min. denní vzdálenost: 125.33 km

Max. rychlost: 69.5 km/hod

 

10.06.2013 12:30:23
josef.baco
Kamarádi modeláři
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one